Jak mówić NIE z korzyścią dla obu stron

Jeśli czujesz przytłoczenie obowiązkami w pracy lub w życiu rodzinnym, to jednym ze sposobów, który ci w tej sytuacji pomoże jest nauka odmowy ale w konstruktywny sposób z korzyścią dla obu stron. Natłok zdarzeń i zadań tym bardziej staje się uciążliwy, kiedy nie umiesz mówić NIE. Dlaczego tak trudno jest ci odmawiać? Jest kilka powodów. Aby dowiedzieć się kilku prostych sposobów jak to zmienić, obejrzyj film i oczywiście poniżej filmu pozostaw twój komentarz :).

 

 

Dowiedz się więcej: http://robertolinski.pl/life-kick-start-cp/

Transkrypcja:

Jeśli czujesz przytłoczenie obowiązkami w pracy lub w życiu rodzinnym, to jednym ze sposobów, który ci w tej sytuacji pomoże jest nauka odmowy ale w konstruktywny sposób z korzyścią dla obu stron. Jeśli interesuje cię jak możesz to zrobić, pozostań ze mną.

Witam cię serdecznie Robert Oliński z tej strony. Natłok zdarzeń i zadań tym bardziej staje się uciążliwy, kiedy nie umiesz mówić NIE. Najczęściej wówczas, kiedy nie wiesz w co ręce włożyć, przychodzi do ciebie partner lub przełożony w pracy i prosi cię o wykonanie jakiejś pracy priorytetowej, takiej na już, na wczoraj. Oczywiście, najczęściej mówisz tak i przyjmujesz zlecenie, chociaż wewnętrznie kotłuje ci się stek przekleństw w głowie i już widzisz efekt nadgodzin i nieprzespanych nocy.

Dlaczego tak trudno jest ci odmawiać? Jest kilka powodów. Pierwszym może być fakt, że jesteś osobą zatrudnioną w firmie i myślisz po prostu, że nie wypada powiedzieć przełożonemu NIE. Być może myślisz, że jeśli powiesz NIE, to twoi najbliżsi, przyjaciele, rodzina lub twój partner, po prostu przestanie cię kochać lub straci do ciebie zaufanie. W związku z tym dla świętego spokoju zgadzasz się i wykonujesz czynności, których wielokrotnie nie lubisz lub są ci w danym momencie zupełnie nie na rękę.

Największy problem jednak tkwi w tym, że za każdym razem jak to zrobisz, pozostaje w tobie negatywne uczucie podporządkowania i wykorzystania. To zatem w jaki prosty i nie ofensywny sposób powiedzieć NIE? Po pierwsze, daj do zrozumienia swojemu rozmówcy, że słyszysz jego prośbę i powiedz, że oczywiście pomożesz, przy najbliższej sposobności, ponieważ w tym momencie wykonuję…… podaj prawdziwą przyczynę.

Zauważ, że w powyższym zdaniu nie ma słowa ALE, które rozdziela i ma negatywny wydźwięk. Ale nie mogę, ale nie teraz, ale robię co innego. Tylko jedno słowo, a jak dużo może zmienić w twojej wypowiedzi. Natomiast słowo ponieważ jest magiczne i przenosi uwagę twojego rozmówcy z odmowy na samą jej przyczynę. Ponieważ ludzie w 99% reagują emocjonalnie, a nie logicznie, to w większości przyjmą twoje wytłumaczenie za wystarczające. Wielokrotnie nawet nie ma znaczenia jaka jest przyczyna odmowy. Najważniejsze, że została ona umotywowana.

Przytoczę teraz na pewien przykład. Wyobraź sobie, że ktoś prosi cię o wykonanie pewnej czynności, a twoja odpowiedź brzmi następująco: „Przepraszam, ale nie mam na to czasu”. Brzmi źle. Twój rozmówca może poczuć się dotknięty lub poniżony.

Natomiast jeśli twoja odpowiedź będzie następująca: „Dziękuję za twoje zaufanie, oczywiście wypełnię twoją prośbę w innym terminie ponieważ w tym momencie wykonuję….”. Czyż nie brzmi to zupełnie inaczej. Twój rozmówca poczuje się nawet doceniony, że zwrócił się do ciebie. W 99% wysłucha on również twoich argumentów.

Nauczenie się mówienia NIE jest wielkim wyzwaniem, szczególnie w pracy. Jeśli ktoś chce obciążyć cię dodatkowymi czynnościami, spróbuj użyć następującego stwierdzenia: „Tak z chęcią przyjmę twoje polecenie, natomiast będę musiał odłożyć na później zadanie, o wykonanie którego poprosiłeś mnie wcześniej i nie dostarczę ci go na czas, ponieważ to, o które prosisz teraz, będzie wymagało mojego całkowitego zaangażowania. Które w takim razie mam wykonać jako pierwsze?”

Po tym jak zadasz pytanie: Które w takim razie mam wykonać jako pierwsze?, nie odzywasz się i z miłym wyrazem twarzy czekasz na odpowiedz i decyzję. Twoje usta są zamknięte i tylko czekasz. Nie tłumaczysz nic więcej nie mówisz nic. Po prostu czekasz na decyzję.

Może dla ciebie wyartykułowanie takiego zdania do twojego przełożonego lub szefa jest na razie nie do przyjęcia, ale zapewniam cię, że jeśli spróbujesz i dasz po sobie poznać, że działasz w jak najlepszym interesie firmy lub pracodawcy, ponieważ wykonujesz zadania o największym priorytecie i ważności dla firmy, zdobędziesz większe zaufanie. Wytworzy się wówczas w umyśle twojego pracodawcy sytuacja Wygrany – Wygrany.

Każdy będzie zadowolony, i ty i twój szef. Jeśli czujesz przytłoczenie obowiązkami w pracy lub w życiu rodzinnym to naucz się mówić NIE w sposób, który będzie korzystny dla obu stron. Najtrudniejszy będzie ten pierwszy raz. Później już pójdzie ci łatwiej. Zyskać możesz więcej niż myślisz.

Chcesz wiedzieć więcej jak dokonać transformacji twojego życia i wykorzystać przy tym twoje naturalne zdolności? Kliknij w link pod spodem tego filmu i dowiedz się jak dodatkowo możesz pozytywnie wpłynąć na twoją przyszłość i osiąganie twoich celów i marzeń. Dziękuję za twój czas i uwagę. Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami i pozostaw poniżej tego filmu swój komentarz. Jeśli wiedza, którą się z tobą podzieliłem jest dla ciebie wartościowa, kliknij również przycisk lubię. Do usłyszenia, pozdrawiam Robert Oliński.

http://youtu.be/B_7fr259nvk

Twój Komentarz Jest Mile Widziany... Dziękuję!

Pozostaw swój komentarz

Leave A Response

* Denotes Required Field